Ohlédnutí za Tesákem

expedice-bílý-tesák     úvod     ohlédnutí za Tesákem

ilustrační foto

Před nějakým časem mi Seznam.cz napsal nepříjemný e-mail, kde mi sdělil, že končí s poskytováním free-webového prostoru Sweb.cz a že stránky Bílého Tesáka 30.11.2022 bez náhrady smaže (prý si máme u něj zřídit placený hosting, ale ten měl tak diametrálně odlišné technické i finanční podmínky, že byly pro účely tohoto webu neakceptovatelné). Celé je to samozřejmě řešitelné, stránky pojedou dál na jiném serveru, ale uzavřela se tím určitá etapa vezdejšího radioamatérského snažení a přiměla mě tak trochu bilancovat:

Tyto webové stránky byly založené v roce 2005, tedy už před 17-ti lety (...uf to to utíká) a je to tedy z hlediska internetu velmi starý web. Stránky vznikly v prvotní eufórii - krátce poté, co si zakládající skupinka radioamatérů udělala operátorské zkoušky a začali se věnovat společným aktivitám. V té době byly webovky uspořádány jen velmi primitivně - prostě jen aby se tam daly dát nějaké fotky z akcí. Byly psány ručně v textovém editoru (notepad.exe ve Win95) v prostém HTML kódu. Některé informace jsou staré (např. seznam členů není aktualizovaný), ale byla by škoda vše staré smazat. Je to obrazem své doby a jsou lidé, kteří si sem přijdou na chvíli zavzpomínat, protože jinde se už tyto informace nedochovaly.

Už od začátku byly stránky uspořádány v tzv. rámech. Kdy menu při levém okraji je samostatné, zatím co na pravé straně se zobrazují požadované stránky s články. V červnu 2006 byly rekonstruované na tzv. kaskádový styl CSS, kdy formátování stran je jednotně řízené samostatným souborem, zatím co samotná stránka obsahuje jen texty a odkazy na obrázky. S tímto uspořádáním vydržely stránky až do současnosti (mimo jiné proto, že jiné způsoby psaní stránek neumím). I když uspořádání v rámech dělá některým dnešním prohlížečům trochu problémy, pořád je to velmi jednoduchý kód, který je čitelný prakticky vždy a na jakémkoli stroji.

Na monitorech s větším rozlišením si nastavte v menu webového prohlížeče zvětšení 125%,
stránka lépe vyplní plochu monitoru a texty se pak lépe čtou.



Oproti PHP a jiným způsobům tvoření webovek má totiž klasické HTML ještě jednu zcela zásadní vlastnost - plnohodnotně funguje i mimo internet. Stránky lze psát off-line třeba na flash-disku bez potřeby nějakého redakčního systému a pak je můžete kamkoli nakopírovat. Na internet, nebo kamarádovi na pevný disk počítače, či vyzálohovat na CDčko a pak si je v klidu prohlížet. Pokud dodržíte adresářovou struktůru složek, ať už je spustíte kdekoli na čemkoli a začnete od kterékoliv náhodně nalezené stránky, vždy někudy vede cestička, jak se dostanete na titulní stranu ze které budou plnohodnotně fungovat.

V roce 2008 pak byly stránky graficky zrekonstruovány do současného vzhledu. Grafika je velmi jednoduchá - používá obyčejné obrázky ve formátu GIF, někdy využívá jejich průhlednosti či překrývání, někdy jsou GIFy animované. Většina schémat je kreslená ručně - bod po dobu, čára po čáře (nejlepší na to byl PaintBrush.exe z Win98) a jednotlivé součástky se do schématu kopírovaly z univerzální předpřipravené knihovny. BMP obrázek se po dokončení převedl na úsporný formát GIF. Fotky jsou samozřejmě v JPG.



Obrázek odkud se kopírovaly a skládaly součástky do vytvářených schémat:

klihovnička se součástkami na tvorbu schémat



Stránky vznikaly v dobách pomalého internetu (52 kB/s) a kapacita datového úložiště na Sweb.cz byla provozovatelem původně limitována pro celý free-web na pouhých 10 Mb a max. 100 souborů (rok 2005), později byla rozšířena na 100 Mb a 1000 souborů (rok 2008). Už tehdy to bylo zatraceně málo! Splnit tyhle podmínky a přesto mít stránky rozsáhlejší, znamenalo extrémně šetřit kapacitou a velmi zvažovat nejen celkový počet, ale především velikost a rozlišení fotek. Dnes mají stránky velikost asi 55 Mb, takže by se tam ještě „pár článků vešlo” a poskytovatel webhostingu si fakt nemůže stěžovat, že by mu to tam nějak moc zabíralo místa.

Původně bývaly na stránkách i ankety, návštěvní kniha, inzerce a fórum. Tyto on-line služby poskytovaly externí weby, jejichž provozovatelé (Bluebord.cz, Toplist.cz) však postupem času zanikly nebo tyto služby zrušily či zpoplatnily a uvnitř statických stránek se taková věc udělat nedá. Ale to není nic, bez čeho by se člověk nedokázal obejít. Staické webové stránky jsou především o informacích s trvalou hodnotou, na plané a dočasné kecy je tu Facebook a další obdobné platformy (kde se umístěním příspěvků a fotek vzdáváte svých vlastnických práv k nim). Hlavním cílem těchto stránek je občas přinést nějaký (snad) zajímavý článek, nový nápad, pohled na známé věci z jiného úhlu či nějaké zajímavé schémátko. Své místo zde má samozřejmě i zážitek a fotky z dobrodružného portejblu nebo upozornění na termín vysílání kroužku. A to se snad (v poměru k času, který je tomu možné ve volném čase věnovat) ještě tak nějak funguje...

[autor: OK2TAR, 5.11.2022]


[ zpět na hlavní stránku ]