Česneková polévka

expedice-bílý-tesák    ostatní    co do žaludku    vypláchnutá konzerva

Potřebné suroviny:

Potřebné nádoby a nástroje:

Postup:

Tato polévka je zajímavá tím, že ji lze „uvařit“ přímo na talíři nebo v plastové nádobě. Jediné co potřebujete je zdroj vařící vody, třeba rychlovarnou konvici nebo zbytek vody v kotlíku či ešusu určený původně na zalití kávy.

Špičkou nože, na prkénku (nebo přímo v talíři) rozetřete stroučky česneku s nasypanou solí, až vznikne česneková pasta. Komu se to nedaří (a kluzný česnek mu stále prchá po prkénku), si ho alespoň rozkrájí na co nejmenší kousky a ty plochou stranou nože rozmačká. Pastu shrábněte do prázdného talíře. Pak nakrájejte cibulku na velmi jemné kostičky a také ji dejte přímo do talíře. Pak do talíře rozklepněte jedno vejce, posypte je majoránkou a pepřem. Vidličkou (v nouzi nožem) je rozkvedlejte jak s kořením tak s cibulkou a pokud možno i s česnekovou pastou. A teď nastane to nejdůležitější - za stálého míchání pozvolna přilévejte do talíře onu zmíněnou vařící vodu. Tím se vejce uvaří a polévka je hotová. Ochutnejte ji, případně dosolte.

Nyní, aby mělo jídlo i řádnou kalorickou hodnotu, zbývá doplnit přílohu. Jako příloha se podává pravý vídeňský chléb. Pro ty, co neznají tenhle Rakousko-Uherský vtip dodám, že se jedná o tak tenký plátek starého tvrdého chleba, který je tak „průhledný“, že je skrz něj vidět z Prahy až do Vídně. Nakrájejte tedy libovolný starý mírně ztvrdlý chleba na velmi tenké plátky (síly asi 2 až 3 mm). Plátky pak rozkrájejte na čtverečky o rozměru přibližně 2 × 2 cm a hustě s nimi posypete celou hladinu polévky. Polévka je chlebem i „tepelně izolovaná“, takže chládne pomalu i na čerstvém expedičním povětří a s jídlem nemusíte spěchat.

[autor: OK2TAR]


[ zpět na recepty ]