CB pendrek tajemství zbavený

expedice-bílý-tesák    technika    antény    CB pendrek tajemství zbavený

Vnitřní uspořádání pendreku
Kdysi jsem pořídil dvě CB ručky z druhé ruky. Jedna z TNC pendrekových antén zlobila, tak jsem se pustil do hledání příčiny problémů. Rozdělání problémové antény bylo destruktivní a nejspíš nešlo destrukci zcela zabránit. To, co mi tehdy po rozebrání antény zůstalo, dlouhá léta leželo v pořadači s ostatními součástkami a nedávno, při prohrabávání šuplíkových zásob, se mi „to” opět zjevilo. Navíc se již blížil termín akce Petrolejka-2022, takže jsem se pustil do rekonstrukce původního stavu CB pendreku, abych mohl vysílat na koordinačním kanále CB-61 během pěší cesty lesem z Náměště na Hané do Olbramic. A také mi připadá vhodné podělit se ze skušenostmi a s řešením pendrekové antény pro pásmo CB. Informace tohoto druhu jsou na internetu téměř nedohledatelné.


Součástky L-článku Problematický pendrek má ve své patě mosazný domeček a v něm byl původě umístěný L-článek. Rekonstrukce původního stavu spočívala v opravě mechanického stavu cívky a výměně keramického kondenzátoru L-článku. Hodnoty součástek a uspořádání jsou zřejmé z fotografií, staronový teslácký keramický kondenzátor je stejné kapacity jako poničený.

Komplexní impedancí samotné šroubovice jsem se ani nepokoušel změřit, připadalo mi to jako ztráta času, nicméně v simulačním programu SimNEC (dříve SimSmith) by šlo zhruba nasimulovat její impedanci za předpokladu, že s L-článkem se hodnota přibližuje ideální hodnotě 50ohm bez reaktance.

Opravený L-článek Rekonstrukce L-článku se zdařila. Závity cívky, kterou jsem kvůli přilepení vytrženého drátového vývodu zbavil ochranné folie, jsem zafixoval tavnou zalévací hmotou MR3404. Dále jsem musel řešit kontakt nohy cívky se šroubovicí, kde jsem mechanickou vůli mezi drátovým vodičem nohy cívky a dírkou ve spodní části základny šroubovice vymezil postříbřenou licnou. Dále jsem se zabýval nahrazením proříznuté gumové bužírky pendreku, vhodný materiál na opravu stále hledám. Běžně dostupná smršťovací bužírka se sice nabízí, ale nepřipadá mi mechanicky vhodná. Pokud někdo víte o vhodném návleku na šroubovicové pendrekové antény, děkuji za tip smajlík

Po zkompletování pendreku proběhl test na vzdáleném SDR přijímači. Testování prokázalo, že tato pendreková anténa opravdu vytváří silnější signál s L-článkem, než druhý pendrek jiného typu bez mosazného domečku pravděpodobně jen se samotnou šroubovicí. Ovšem po připojení protiváhy (1 drát lambda/4) je již rozdíl mezi variantou pendreku, s L-článkem či bez, minimální. Z toho mi vychází závěr, pokud si nemůžu dovolit protiváhu, je výrazně silnější pendrek s L-článkem, pokud si protiváhu můžu k CB ručce připojit, je jedno, jestli má pendrek přizpůsobovací obvod, či nemá - pak obě verze generují stejně silný signál.

Při zpáteční cestě z Olbramic do Náměště na Hané jsme s Viktorem provedli několik zajímavých spojení, kde se podařilo navázat spojení na hranici slyšitelnosti z údolí od Růžového Mlýna, což je slušné na anténu typu pendrek, která stojí za pendrek (spojení je platné do programu „vysílání z údolí, strží a roklí”).

Mimochodem to, po čem jsem ve skrytu síbíčkářské duše toužil, se mi díky vysílání z CB ručky u příležitosti akce Petrolejka-2022 splnilo. V dnešní přetechnizované době, kdy všechno komunikuje se vším v rámci sítí elektronických komunikací a uživatelé těchto sítí baží po nekonečném přísunu instantní digitální zábavy je obyčejné spojení na radiových vlnách provázané s cestováním přírodou opravdovým balzámem na duši. Spojení se buďto podaří navázat, či nepodaří. Každý může udělat maximum pro úspěch spojení zajímáním se o podstatu šíření radiových vln. A že je stále co objevovat...

[autor: OK2GMO; datum: 28.6.2022; licence: CC-BY-ND]


§ Upozornění:
Informace obsažené na těchto stránkách jsou poskytovány „tak jak jsou”, bez jakýchkoli záruk. Veškerá rizika související s použitím těchto informací přebírá uživatel. Tyto stránky obsahují informace, získané vlastním studiem a praktickými pokusy. Praktickým využitím těchto informací podstupujete riziko škody nebo úrazu, v případě špatného seřízení antény i riziko poškození radiostanice nebo ztrátu nároku na uplatnění záruky radiostanice. Veškerá rizika podstupuje sami a autor stránek za ně nepřebírá žádnou zodpovědnost. Výrobu nebo úpravy všech zde uvedených zařízení provádí každý na vlastní nebezpečí. Výkresy, náčrty a konstrukce neprošly žádným schválením podle ČSN, ISO ani jiných norem a je věcí realizátora, aby si toto zajistil, pokud to okolnosti vyžadují.


[ zpět na hlavní stránku ]