Co je to PMR-rádio

expedice-bílý-tesák     úvod     co je to PMR

ruční radiostanice PMR PMR stanice (Personal Mobile Radio, slangově označované jako „péemerka“ či „pomeranč“) jsou moderní ruční „vysílačky“ pracující v pásmu UKV na frekvenci 446,00625 až 446,09375 MHz. K dispozici je 8 pracovních frekvencí (kanálů). Stanice má standardně výkon 0,5 W, integrovanou anténu a bateriové napájení.

Provoz stanice je umožněn tzv. všeobecným oprávněním, které vydal ČTÚ. Všeobecné oprávnění nahrazuje individuální povolení či koncesi, takže tyto stanice si může volně v obchodě zakoupit každý člověk, aniž by musel žádat o nějaký souhlas nebo vlastnit nějaké povolení. Provozovat ji může jakákoli osoba (i nezletilé děti) pro osobní potřebu a není k tomu potřeba žádný „papír“. Stačí stanici zakoupit, nabít nebo vložit baterie a můžete vysílat. Stanice však musí být pro český trh homologována, za to odpovídá prodejce. Pokud se nechcete vystavovat následným tahanicím, nedoporučuje se dovážet je na vlastní pěst ze zahraničí, ani nakupovat na tržnicích. Také s vysílačkami prodávanými v některých obchodních řetězcích to může být po problematické (především pokud jde o deklarované parametry). Proto je nejlépe obrátit se přímo na české specializované prodejce s vysílací technikou, kteří k nám dovážejí jen schválené a v praxi osvědčené typy. PMR se prodává nejčastěji jako ruční stanice a od výroby není uzpůsobená k připojení výkonnější antény (střešní nebo autoantény). Její dosah lze zvýšit pouze vyhledáním vhodného místa pro vysílání, odkud se bude signál dobře šířit. Platí zásada, čím výše a čím volnější krajina, tím lépe.

Dosah:

Alinco DJ-S45 CQL Hovořit o konkrétním dosahu je v případě veškerých radiostanic velmi ošidné. Je to veličina mimořádně proměnná a závislá na konkrétních terénních podmínkách. Radiové vlny, které PMR-stanice používá, mají podobné vlastnosti, jako vlny televizní. Šíří se převážně přímočaře na přímou viditelnost nebo mnohačetným odrazem o budovy a skály. Jsou méně náchylné na rušení průmyslové i ionosférické (ve srovnání s rušením na CB). Standardně je výrobcem udáván dosah „až 3 km“ a někdy „až 5 km“. Vůbec se na tuto hodnotu nelze spoléhat. V praxi se můžete snadno přesvědčit, že v úzkém křivolakém zalesněném údolí bude dosah mezi dvěma stanicemi horko-těžko půl kilometru. Velké množství stromů v plné vegetační síle pohlcuje vyzářené radiové vlny které PMR používá. Naopak, pokud s těmi stejnými stanicemi vystoupáte na vysokou horu s holým temenem, můžete za dobrých podmínek hovořit i na vzdálenost přes sto kilometrů. Samozřejmě PMR-stanice, která je vybavená od výrobce delší anténou bude mít logicky větší dosah než zminiaturizovaná stanička, která má místo antény jen plastový „čudlík“. Délku antény ošidit nelze.

Provoz:

PMR-stanice je sympatická svými malými rozměry, malou spotřebou, nenáročností obsluhy. U běžných provedení má i „lidovou“ cenou. Dvě PMR-stanice, pokud na nich navolíte stejný kanál, budou spolu komunikovat i když bude každá jiného typu a od jiného výrobce. Se stanicemi odlišných druhů a systémů (tj. např. se stanicemi-CB) tyto PMR-stanice komunikovat nemohou.
Ke stanicím lze dokoupit rozličné vybavení. Například ruční mikrofon, sluchátka, externí reproduktor, Hand-free sadu aj. Protože PMR-stanice legálně používá pouze 8 kanálů (nedejte se zmást reklamou „o 300 subkanálech“), může se snadno stát, že některé kanály budou obsazeny provozem dalších blízkých PMR-stanic v okolí a komunikace bude tak ztížená. Vždy pak záleží na vzájemné dohodě a ohleduplnosti. Je potřeba si uvědomit, že vysílačka není žádná dětská hračka pro předškoláky, ale plnohodnotný veřejný komunikační prostředek a že pro provoz platí určitá vžitá pravidla, která doporučuji dodržovat.

Poslední dobou se rozmáhá používání PMR stanic ve funkci dětské chůvičky, kdy je jedna ze stanic samočinně aktivována hlasem. Obecně to považuji za velmi nerozumné počínání. Ponechám stranou negativní aspekt, že takový uživatel v širokém okolí ochuzuje ostatní uživatele o jeden vzácný kanál. Jen připomenu, že uživatel takového aparátku si často ani neuvědomí, jak důvěrné a často velmi intimní informace se z jeho domacnosti šíří do okolí a kdo všechno je může zneužít. Mnohé chůvičky jsou přitom zachytitelné na vzdálenosti desítek kilometrů.

Napájení radiostanice:

Napájení stanice je obvykle řešeno pomocí několika nabíjecích tužkových článků nebo vestavěnou kompaktní akumulátorovou baterií. Na jedno nabití vydrží stanice v provozu desítky hodin. Záleží na způsobu užití a četnosti hovorů. Pro náročné situace je výhodnější, když je stanice konstruována na běžné tužkové články velikosti AA. Těch lze mít sebou více sad a po vybití jedné sady použít sadu druhou. Má-li PMR-stanice baterii napevno vestavěnou, bohužel nezbude jiné řešení, než provoz ukončit a dát celou stanici znovu nabít. Budete-li se poohlížet po stanici konstruované na lichý počet mikrotužkových akumulátorů, nejprve si prověřte, zda dokáze lichý počet nabíjet i vaše externí nabíječka. Pro náročnější použití si vyberte stanici kvalitně provedenou z odolné hmoty, s přehledným a jednoduchým ovládáním. A pokud možno vodotěsnou.

Nevysílejte se dvěma stanicemi blízko u sebe (méně než 10m). Při vysílání se nedotýkejte antény prsty ani rukou, nemějte stanici bezprostředně opřenou o tělo. Anténa se dotykem rozladí, část energie se nevyzáří, ale vrátí zpět do citlivých obvodů stanice. Citelně snížíte dosah a při delší vysílací relaci můžte poškodit koncový stupeň stanice. Upozorňuji, že toto poškození většinou nelze reklamovat (platí u vysílačů obecně).

Tento článek má sloužit pouze pro základní seznámení s problematikou občanských radiostanic pro začátečníky a laickou veřejnost. Odborníci nechť proto prosím omluví nepřesné a zjednodužšené formulace a povrchní zpracování tématu. Další zajímavé stránky a informace naleznete v odkazech.

[autor: OK2TAR]


[ zpět na hlavní stránku ] - [ co je to CB-rádio ] - [ co je to HAM-rádio ]